Chemi-Con E36D401LPN331MA54U
Part No.:
E36D401LPN331MA54U
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SCREW CH
Shipping
E36D401LPN331MA54U Information
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
495mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.53 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.142 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.126" (54.00mm)