Chemi-Con E36D401HPN102MAB7U
Part No.:
E36D401HPN102MAB7U
Description:
CAP ALUM 1MF 20% 400V SCREW CHAS
Shipping
E36D401HPN102MAB7U Information
Capacitance:
1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
162mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.886 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.606" (117.00mm)