Chemi-Con E36D401CAN153MEM9U
Part No.:
E36D401CAN153MEM9U
Description:
CAP ALUM 15MF 20% 400V SCREW CHA
Shipping
E36D401CAN153MEM9U Information
Capacitance:
15 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
8.661" (220.00mm)