Chemi-Con E36D351LPN261TA79U
Part No.:
E36D351LPN261TA79U
Description:
CAP ALUM 260UF 350V SCREW CHAS M
Shipping
E36D351LPN261TA79U Information
Capacitance:
260 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.110" (79.00mm)