Chemi-Con E36D351HPN221MA41U
Part No.:
E36D351HPN221MA41U
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 350V SCREW CH
Shipping
E36D351HPN221MA41U Information
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
887mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.638 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.614" (41.00mm)