Chemi-Con E36D350HLN104MC92U
Part No.:
E36D350HLN104MC92U
Description:
CAP ALUM 100MF 20% 35V SCREW CHA
Shipping
E36D350HLN104MC92U Information
Capacitance:
100 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
11.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
15.526 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
3.622" (92.00mm)