Chemi-Con E36D251VGS442MCA5U
Part No.:
E36D251VGS442MCA5U
Description:
CAP ALUM 4.4MF 20% 250V SCREW
Shipping
E36D251VGS442MCA5U Information
Capacitance:
4.4 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.173" (106.00mm)