Chemi-Con E36D251LPN531TAA5U
Part No.:
E36D251LPN531TAA5U
Description:
CAP ALUM 530UF 250V SCREW CHAS M
Shipping
E36D251LPN531TAA5U Information
Capacitance:
530 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.134" (105.00mm)