Chemi-Con E36D201LPN212MCE3U
Part No.:
E36D201LPN212MCE3U
Description:
CAP ALUM 2.1MF 20% 200V SCREW CH
Shipping
E36D201LPN212MCE3U Information
Capacitance:
2.1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
5.630" (143.00mm)