Chemi-Con E36D201HPS822MCB7U
Part No.:
E36D201HPS822MCB7U
Description:
CAP ALUM 8.2MF 20% 200V SCREW
Shipping
E36D201HPS822MCB7U Information
Capacitance:
8.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
18.9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
10.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
14.84 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.646" (118.00mm)