Chemi-Con E36D201HPN681MA41U
Part No.:
E36D201HPN681MA41U
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 200V SCREW CH
Shipping
E36D201HPN681MA41U Information
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
205mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.492 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.614" (41.00mm)