Chemi-Con E36D201HPN103MCE3U
Part No.:
E36D201HPN103MCE3U
Description:
CAP ALUM 10MF 20% 200V SCREW CHA
Shipping
E36D201HPN103MCE3U Information
Capacitance:
10 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
15.7mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
12.83 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
17.962 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
5.630" (143.00mm)