Chemi-Con E36D161LLN103MCB7Q
Part No.:
E36D161LLN103MCB7Q
Description:
CAP ALUM 10MF 20% 160V SCREW CHA
Shipping
E36D161LLN103MCB7Q Information
Capacitance:
10 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
18.4mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
11.71 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
16.394 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.606" (117.00mm)