Chemi-Con E36D161HPN822MC92Q
Part No.:
E36D161HPN822MC92Q
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 160V SCREW
Shipping
E36D161HPN822MC92Q Information
Series:
U36D
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
22.4mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
9.53 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
13.342 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.875" (22.22mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
3.625" (92.08mm)