Chemi-Con E36D161CDS222MC79U
Part No.:
E36D161CDS222MC79U
Description:
CAP ALUM 2.2MF 20% 160V SCREW
Shipping
E36D161CDS222MC79U Information
Capacitance:
2.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
3.150" (80.00mm)