Chemi-Con E36D160HPN683MA79U
Part No.:
E36D160HPN683MA79U
Description:
CAP ALUM 68MF 20% 16V SCREW CHAS
Shipping
E36D160HPN683MA79U Information
Capacitance:
68 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
15.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.68 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
9.352 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.110" (79.00mm)