Chemi-Con E36D150LPN623UC79U
Part No.:
E36D150LPN623UC79U
Description:
CAP ALUM 62MF 15V SCREW CHAS MT
Shipping
E36D150LPN623UC79U Information
Capacitance:
62 mF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
3.110" (79.00mm)