Chemi-Con E36D150LPN373UA79U
Part No.:
E36D150LPN373UA79U
Description:
CAP ALUM 37MF 15V SCREW CHAS MT
Shipping
E36D150LPN373UA79U Information
Capacitance:
37 mF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.110" (79.00mm)