Chemi-Con E36D150HPN124UEB7U
Part No.:
E36D150HPN124UEB7U
Description:
CAP ALUM 120MF 15V SCREW CHAS MT
Shipping
E36D150HPN124UEB7U Information
Capacitance:
120 mF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
4.606" (117.00mm)