Chemi-Con E36D150HPC503UDD0U
Part No.:
E36D150HPC503UDD0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 50MF 15V SCREW CHAS MT
Shipping
E36D150HPC503UDD0U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U36D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
50 mF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
5.118" (130.00mm)