Chemi-Con E36D101LPN182UAD0U
Part No.:
E36D101LPN182UAD0U
Description:
CAP ALUM 1.8MF 100V SCREW CHAS M
Shipping
E36D101LPN182UAD0U Information
Capacitance:
1.8 mF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
5.118" (130.00mm)