Chemi-Con E36D101HLS183MD79U
Part No.:
E36D101HLS183MD79U
Description:
CAP ALUM 18MF 20% 100V SCREW
Shipping
E36D101HLS183MD79U Information
Capacitance:
18 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
11.2mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
10.83 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
15.162 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
3.150" (80.00mm)