Chemi-Con E32D800HLB183MC92U
Part No.:
E32D800HLB183MC92U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 18MF 20% 80V SCREW CHAS
Shipping
E32D800HLB183MC92U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U32D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
18 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
10.4mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
15.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
17.5392 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
3.622" (92.00mm)