Chemi-Con E32D630HPS123MA79U
Part No.:
E32D630HPS123MA79U
Description:
CAP ALUM 12MF 20% 63V SCREW
Shipping
E32D630HPS123MA79U Information
Capacitance:
12 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
20.1mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
8.92 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
10.8824 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.150" (80.00mm)