Chemi-Con E32D600HPN163TED0U
Part No.:
E32D600HPN163TED0U
Description:
CAP ALUM 16MF 60V SCREW CHAS MT
Shipping
E32D600HPN163TED0U Information
Capacitance:
16 mF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
60 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
5.118" (130.00mm)