Chemi-Con E32D600CPN183UEA5U
Part No.:
E32D600CPN183UEA5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 18MF 60V SCREW CHAS MT
Shipping
E32D600CPN183UEA5U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U32D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
18 mF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
60 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
4.134" (105.00mm)