Chemi-Con E32D550LPN282MA54U
Part No.:
E32D550LPN282MA54U
Description:
CAP ALUM 2.8MF 20% 55V SCREW CHA
Shipping
E32D550LPN282MA54U Information
Capacitance:
2.8 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
55 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.126" (54.00mm)