Chemi-Con E32D501CDS331MC75U
Part No.:
E32D501CDS331MC75U
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 500V SCREW
Shipping
E32D501CDS331MC75U Information
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
2.992" (76.00mm)