Chemi-Con E32D500HPN153MC48U
Part No.:
E32D500HPN153MC48U
Description:
CAP ALUM 15MF 20% 50V SCREW CHAS
Shipping
E32D500HPN153MC48U Information
Capacitance:
15 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
24.3mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
10.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
11.2112 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
1.890" (48.00mm)