Chemi-Con E32D500HLS273MAA5U
Part No.:
E32D500HLS273MAA5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 27MF 20% 50V SCREW
Shipping
E32D500HLS273MAA5U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U32D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
27 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
12.9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
15.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
17.0576 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.173" (106.00mm)