Chemi-Con E32D401LPN591TDA5U
Part No.:
E32D401LPN591TDA5U
Description:
CAP ALUM 590UF 400V SCREW CHAS M
Shipping
E32D401LPN591TDA5U Information
Capacitance:
590 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing:
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
4.134" (105.00mm)