Chemi-Con E32D401HPN271MA54U
Part No.:
E32D401HPN271MA54U
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 400V SCREW CH
Shipping
E32D401HPN271MA54U Information
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
528.4mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.88 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.8576 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.126" (54.00mm)