Chemi-Con E32D401HPN102MC79U
Part No.:
E32D401HPN102MC79U
Description:
CAP ALUM 1MF 20% 400V SCREW CHAS
Shipping
E32D401HPN102MC79U Information
Capacitance:
1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
143.3mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.99 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
6.0648 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
3.110" (79.00mm)