Chemi-Con E32D351HPN361VAE3U
Part No.:
E32D351HPN361VAE3U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 360UF 350V SCREW CHAS M
Shipping
E32D351HPN361VAE3U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U32D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
360 µF
Tolerance:
-10%, +20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
5.630" (143.00mm)