Chemi-Con E32D350MLN124MCB7U
Part No.:
E32D350MLN124MCB7U
Description:
CAP ALUM 120MF 20% 35V SCREW CHA
Shipping
E32D350MLN124MCB7U Information
Capacitance:
120 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.1mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
28.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
31.3936 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.606" (117.00mm)