Chemi-Con E32D350HLN104MD79U
Part No.:
E32D350HLN104MD79U
Description:
CAP ALUM 100MF 20% 35V SCREW CHA
Shipping
E32D350HLN104MD79U Information
Capacitance:
100 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
21.88 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
24.5056 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
3.150" (80.00mm)