Chemi-Con E32D251LPN362MAE3U
Part No.:
E32D251LPN362MAE3U
Description:
CAP ALUM 3.6MF 20% 250V SCREW CH
Shipping
E32D251LPN362MAE3U Information
Capacitance:
3.6 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
5.630" (143.00mm)