Chemi-Con E32D250HPN224MCE3U
Part No.:
E32D250HPN224MCE3U
Description:
CAP ALUM 220MF 20% 25V SCREW CHA
Shipping
E32D250HPN224MCE3U Information
Capacitance:
220 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.3mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
33.82 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
37.8784 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
5.630" (143.00mm)