Chemi-Con E32D250HPN154MD79U
Part No.:
E32D250HPN154MD79U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 150MF 20% 25V SCREW CHA
Shipping
E32D250HPN154MD79U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U32D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
150 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
21.63 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
24.2256 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
3.150" (80.00mm)