Chemi-Con E32D161LPN272MC54U
Part No.:
E32D161LPN272MC54U
Description:
CAP ALUM 2.7MF 20% 160V SCREW CH
Shipping
E32D161LPN272MC54U Information
Capacitance:
2.7 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
59.6mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.98 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.0218 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
2.126" (54.00mm)