Chemi-Con E32D101MLN272MA54U
Part No.:
E32D101MLN272MA54U
Description:
CAP ALUM 2.7MF 20% 100V SCREW CH
Shipping
E32D101MLN272MA54U Information
Capacitance:
2.7 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
45.9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.9135 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.126" (54.00mm)