Chemi-Con E32D101HLN562MA92U
Part No.:
E32D101HLN562MA92U
Description:
CAP ALUM 5.6MF 20% 100V SCREW CH
Shipping
E32D101HLN562MA92U Information
Capacitance:
5.6 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
23.1mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
10.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
13.3532 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.622" (92.00mm)