Chemi-Con E32D100LPN163UA54U
Part No.:
E32D100LPN163UA54U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 16MF 10V SCREW CHAS MT
Shipping
E32D100LPN163UA54U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U32D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
16 mF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.126" (54.00mm)