Samtec Inc. DW-50-13-F-Q-960
Part No.:
DW-50-13-F-Q-960
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-50-13-F-Q-960 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
100
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.200" (5.08mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height:
0.960" (24.384mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)