Samtec Inc. DW-49-09-F-Q-455
Part No.:
DW-49-09-F-Q-455
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-49-09-F-Q-455 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
98
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.200" (5.08mm)
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height:
0.455" (11.557mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)