Samtec Inc. DW-47-11-L-D-505
Part No.:
DW-47-11-L-D-505
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-47-11-L-D-505 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
94
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.315" (8.000mm)
Length - Stack Height:
0.505" (12.827mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)