Samtec Inc. DW-45-12-L-D-550
Part No.:
DW-45-12-L-D-550
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-45-12-L-D-550 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
90
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.370" (9.400mm)
Length - Stack Height:
0.550" (13.970mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)