Samtec Inc. DW-44-13-L-D-770
Part No.:
DW-44-13-L-D-770
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-44-13-L-D-770 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
88
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.350" (8.890mm)
Length - Stack Height:
0.770" (19.558mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)