Samtec Inc. DW-42-20-L-D-835
Part No.:
DW-42-20-L-D-835
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-42-20-L-D-835 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
84
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.185" (4.699mm)
Length - Stack Height:
0.835" (21.209mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)