Samtec Inc. DW-42-19-L-D-845
Part No.:
DW-42-19-L-D-845
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-42-19-L-D-845 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
84
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.375" (9.525mm)
Length - Stack Height:
0.845" (21.463mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)